مرکز داده (Data Center)

داده‌های تولید شده توسط شرکت‌ها، سازمان‌ها و اشخاص هر روز در حال افزایش است. امروز به کمک ابزارهای نوین، تولید داده‌ها به قدری پراکنده و انبوه است که تولید کنندگان آن‌ها به سختی می‌توانند این داده‌ها را مدیریت کنند و از ذخیره‌ی آن‌ها به نحو مطلوب سود ببرند.
افزون بر این، با توسعه شبکه‌های داخلی و جهانی و نیز حرکت پر سرعت سازمان‌ها به سوی اطلاعات یکپارچه، نیاز به فضایی برای ذخیره‌سازی، طبقه‌بندی، مدیریت، توزیع، برقراری ارتباط پرسرعت و تامین امنیت داده‌ها به شدت احساس می‌شود.
از این رو مراکز داده‌ به صورت مجموعه‌های بزرگ و بسیار ایمن به عنوان انباره‌هایی برای نگه‌داری، طبقه‌بندی، مدیریت، پردازش و توزیع داده‌ها شکل گرفته‌اند. 
●  مرکز داده :
مرکز داده مکانی است که سیستم‌های کامپیوتری و تجهیزات جانبی مربوط به آن‌ها مانند سیستم‌های ذخیره‌سازی و ارتباطی را در خود جای می‌دهد. مرکز داده می‌تواند اتاقی از یک ساختمان، طبقه ای از آن و یا کل ساختمان باشد. این مرکز معمولا شامل سیستم‌های پشتیبان برق و یا تجهیزات اضافی است که در صورت خرابی سیستم اصلی به عنوان پشتیبان مورد استفاده قرار می‌گیرند و همچنین شامل کنترل‌کننده‌های محیطی مانند دستگاه‌های تهویه هوا و سیستم‌های آتش‌نشانی و ابزارهای کنترل دسترسی است.
●  ساختار مرکز داده:
مراکز داده، به صورت کلی می‌توانند شامل قسمت‌های زیر باشند. این قسمت‌ها، بسته به دسته بندی مراکز داده می‌‌توانند متغییر باشند:
1- ساختار فیزیکی مرکز داده:
-  سیستم‌های توزیع و کنترل برق
-  سیستم‌های تهویه هوا و کنترل رطوبت
-  سیستم‌های آتش‌نشانی
-  سیستم‌های کنترل دسترسی فیزیکی
-  سیستم‌های پشتیبان افزونه  
۲- ساختار شبکه‌ای مرکز داده:
-  تجهیزات شبکه مانند سوییچ‌ها، مسیریاب‌ها
-  تجهیزات امنیتی مانند دیواره‌های آتش،IDS ها وIPS ها، ضدویروس‌ها و سایر سامانه‌های امنیت شبکه
-  سیستم‌های مدیریتی و پایش شبکه
-  سرورها و برنامه‌های مورد نیاز آن‌ها
-  تجهیزات غیرفعال شبکه
3-  برنامه‌های کاربردی:
-  سیستم‌های امنیت اطلاعات و حفظ امنیت نرم افزار
-  سیستم‌های مدیریت سیستم‌های عامل، بانک‌های اطلاعاتی
-  سیستم‌های یکپارچه سازی اطلاعات
-  پایگاه‌های داده، فایل سرورها و برنامه‌های مربوط به داده‌های عملیاتی
-  سیستم‌های ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات
●  ویژگی ها:
معماری مرکز داده باید به‌گونه‌ا‌‌ی باشد که در آن اعمال تغییرات به صورت پویا امکان‌پذیر باشد. پنج عامل مهم در طراحی مرکز داده عبارت است از:
-  سادگی
 - قابلیت انعطاف
-  مقیاس پذیری
-  ماژولار بودن
- منطقی بودن