خدمات ارزش افزوده موبایل (Mobile Value Added Services)

با رشد سریع فناوری تلفن همراه و استقبال مردم جهان از این محصول انقلابی، هر روز درهای جدیدی بر روی گسترش و توسعه این صنعت باز می‌شود. از جمله خدماتی که در این زمینه طی سال‌های اخیر بسیار گسترش یافته و مورد استقبال قرار گرفته‌اند، خدمات ارزش افزوده تلفن همراه  هستند. سرویس‌های ارزش افزوده تلفن همراه، سرویس‌های سودمندی هستند که توسط ارائه‌دهندگان خدمات تلفن همراه فراتر از مکالمه صوتی  ارائه می‌شوند. به طور سنتی و از ابتدای ظهور فناوری تلفن همراه، ارائه‌دهندگان خدمات موبایل تنها به ارائه سرویس انتقال صوت می‌پرداختند اما با پیشرفت‌های سریع تکنولوژی، خدمات دیگری علاوه بر سرویس صوتی توسعه یافتند که گستره وسیعی از انواع خدمات فراتر از سرویس اصلی این شرکت‌ها را در بر می‌گیرد. این گونه از خدمات این امکان را در اختیار اپراتورهای مخابرات سیار قرار می‌دهد که منبع درآمد دیگری برای خود فراهم کنند.

امروزه اکثر اپراتورهای مهم تلفن همراه در جهان تلاش می‌کنند با ارائه انواع خدمات ارزش افزوده، مشتریان خود را راضی نگه‌ دارند و آنان را به تداوم استفاده از خدمات خود ترغیب کنند. رقابت در عرصه ارائه این خدمات تا آن حد گسترده و جدی است که امروزه بسیاری از اپراتورهای تلفن همراه در آمریکا، آسیا و اروپای غربی بابت مکالمه صوتی هزینه بسیار ناچیزی را از مشترکان خود دریافت می‌کنند و در مقابل، بخش عمده درآمد آنها حاصل ارائه خدمات ارزش افزوده است. روند گسترش خدمات ارزش افزوده تلفن همراه در دنیا به‌گونه‌ای است که طبق پیش‌بینی موسسه پژوهشی سندلر  نرخ رشد سالانه مرکب  بازار ارزش افزوده تلفن همراه از سال 2014 تا سال 2018 معادل 62/10 درصد خواهد بود.

با توجه به سرعت گسترش استفاده از تلفن همراه در کشور، ساز و کار اجرایی اپراتورها نیز ابعاد گسترده‌ای پیدا کرده است. به شکلی که مانند گذشته، صرفا توزیع و واگذاری، ملاک بقا در بازار رقابتی سیم‌کارت نیست، بلکه خدمات ارزش افزوده فصل جدیدی را در حوزه ارتباطات سیار آغاز نموده‌است. خدمات ارزش افزوده همان چیزی است که بسیاری از اپراتورهای موفق جهان، از آن به عنوان رمز ماندگاری در بازار پر تب و تاب سیم‌کارت یاد می‌کنند. در ایران نیز چند سالی است که انواع مختلف خدمات ارزش افزوده مخابراتی به متقاضیان ارائه می‌شود. می‌توان پیامک و اینترنت همراه را از متداول‌ترین خدمات ارزش افزوده مخابراتی دانست که به طور کلی به متقاضیان داده می‌شود.