ارتباط پهن باند (Broadband Communication)

پهن‌باند واژه‌‌ای است که برای تشریح اتصال پرسرعت (بیش از چند صد کیلوبیت بر ثانیه) برای انتقال داده‌‌ها به کار می‌رود و منظور از خدمات پهن‌باند، راهکاری ا‌ست که افراد و سازمان‌‌ها را قادر می‌سازد تا بتوانند به صورت آنلاین و با سرعتی به مراتب بیش‌تر از اتصال تلفنی آنالوگ ، به شبکه جهانی اینترنت و شبکه‌های محلی وصل شوند. البته امروزه این فناوری تا حدی در دنیا پیشرفت کرده که حداقل سرعت پهن‌باند بخصوص در کشورهای توسعه‌یافته عموما در مقیاس  چند ده مگابیت در ثانیه سنجیده می‌شود. 
اصطلاح پهن‌باند برای اولین بار توسط شرکت مدیا وان  (ارائه کننده خدمات اینترنتی) به عنوان شعار تبلیغاتی‌اش در سال 1996 برای فروش پهنای باند زیاد به کار گرفته شد. از انواع مختلف دسترسی پهن‌باند می‌توان به: زوج سیم مسی، مودم کابلی، فیبر نوری، اتصال بی‌سیم، ماهواره و پهن‌باند روی خطوط نیرو نام برد.
همچنین از ویژگی‌ها و مزایای اتصال پهن‌باند می‌توان به دسترسی به اینترنت به صورت پیوسته و آنلاین از طریق شبکه‌ پرسرعت و برقراری ارتباط میان شبکه‌ سازمان با واحدهای زیرمجموعه یا همکاران دیگر و ایجاد یکپارچگی میان سازمان‌های دارای پراکندگی جغرافیایی و بهره‌جویی از ویژگی‌های این ارتباط اشاره کرد.