پیش‌بینی رشد مخارج ICT بر اساس کشورها

تاریخ درج: 1394/07/06 منبع: ایسنا
پیش‌بینی رشد مخارج ICT بر اساس کشورها

بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده، بیشترین رشد در مخارج ICT در کشور ترکیه 3/3 درصد و کمترین آن در روسیه 2/3 درصد اعلام شده است.

 پیش بینی درآمد جهانی فناوری اطلاعات و ارتباطات تا سال ۲۰۱۹از رشد درآمد صنعت تلفن همراه حکایت دارد؛ به نحوی که برآورد می شود این صنعت، ارزش افزوده اقتصادی معادل ۴۹۲میلیارد یورو به وجود آورد.

 چندی پیش پیش‌بینی موسسه تحقیقاتی ITCandor از وضعیت درآمدی ارتباطات و فناوری اطلاعات جهان منتشر شد که به سالهای ۲۰۰۴تا ۲۰۱۹مربوط می شود و نشان می دهد که در سال ۲۰۱۵درآمد ICT در آمریکا 6/0 درصد، در کشورهای EMEA (اروپا، خاورمیانه و افریقا) حدود 8/1 درصد و در منطقه آسیا - اقیانوسیه 4/2 درصد رشد داشته اند این در حالی است که منطقه آسیا - اقیانوسیه بیشترین کاهش درآمدی را در فصول اخیر در این حوزه به خود اختصاص داده اند.

 درحالی که درآمد جهانی همه بخش‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۲۰۱۴با 2/0 درصد کاهش همراه بوده است، در بخش نرم افزار برای سال ۲۰۱۵حدود ۱۶درصد رشد درآمد به ارزش 7/6 تریلیون دلار پیش بینی شده که دلیل این پیش بینی خوش بینانه وجود نشانه‌های خوب از اهداف سرمایه گذاری برای سازمانهای اصلی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام شده است.

 در این ارزیابی از لحاظ طبقه بندی، بخش نرم‌افزار با رشد 4/4 درصد به رشد سریعتر خود نسبت به بخش‌های دیگر ادامه خواهد داد و ۳دسته خدمات مخابراتی و سخت‌افزار هریک با 1/1 درصد و خدمات فناوری اطلاعات از جمله رایانش ابری با 2/1 درصد رشد در مکان‌های بعدی قرار دارند.

 بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده، بیشترین رشد در مخارج ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور ترکیه 3/3 درصد و کمترین آن در روسیه 2/3 درصد اعلام شده است، این درحالی است که با وجود درگیری‌های منطقه ای، ترکیه به سرعت در حال مدرن شدن و آرزوی پیوستن به اتحادیه اروپا را دارد، درحالی که روسیه از تغییرات سخت اقتصادی به دلیل کاهش قیمت نفت و تحریمهایی که به دلیل فعالیت نظامی در اوکراین و کریمه داشته است رنج می برد.

همچنین، کاهش مخارج ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشورهای یونان، فرانسه، رومانی، اسپانیا، بلغارستان و ایتالیا پیش بینی می شود و انتظار رشد در دیگر کشورهایی چون چین با 1/3 درصد، هند با ۳درصد، ژاپن با 9/2 درصد و سوئیس با 7/2 درصد دیده می شود که به کشور ترکیه در بالای این فهرست می پیوندند.

 پیش‌بینی‌ها حاکی از رشد جهانی مخارج ICT در بخش صنعت به ویژه آموزش با 6/8 درصد و سلامت 1/8 درصد است و در بخش حمل و نقل، آب و برق، ارتباطات با 7/1 درصد، شدیدترین کاهش، نشان داده شده است.

 در این رتبه‌بندی، آموزش و پرورش بخش کلیدی در بهره‌برداری از مزایای عمده‌ای از جمله ارائه دروس و تعامل از طریق فناوری است و حوزه سلامت نیز برای مقابله با چالش‌های پژوهش بطور فزاینده‌ای در فناوری سرمایه‌گذاری می‌کند اما در بخش حمل و نقل، آب و برق و ارتباطات فرصت‌های مکانیزه شدن کمتر از سال‌های قبل برآورد می‌شود.

 یش‌بینی‌ها تا سال ۲۰۱۹حاکی از پیشگام ماندن بخش نرم افزار در سوددهی است، اگرچه خدمات فناوری اطلاعات در نهایت به آن سطح می‌رسد که به عنوان خدمات رایانش ابری هزینه فروشندگان را کاهش می دهد.

در همین حال، براساس این چشم‌انداز سهم اقتصادی از صنعت تلفن همراه در دهه جاری به ویژه در اروپا افزایش خواهد یافت و تخمین زده شده که تا سال ۲۰۲۰این صنعت، ارزش افزوده اقتصادی معادل ۴۹۲میلیارد یورو در قالب حقوق، سود و پرداخت مالیات به وجود بیاورد. این درحالی است که این رقم در سال ۲۰۱۳حدود ۴۳۳میلیارد یورو برآورد شده است.

 اما با توجه به محدودیت چشم‌انداز رشد برای اپراتورها و اکوسیستم، رشد سهم اقتصادی صنعت تلفن همراه در نرخ پایینتری نسبت به رشد بقیه بخش های اقتصادی اتفاق خواهد افتاد و سهم صنعت تلفن همراه به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی در طول این دوره از 1/3درصد در سال ۲۰۱۳به 8/2 درصد در سال ۲۰۲۰کاهش خواهد یافت.

 با وجود این روند، تعداد کل مشاغل در طول این دوره تا سال ۲۰۲۰پایدار خواهد ماند. از طرفی اگر حجم اطلاعات و 4G بیشتر از انتظار فعلی رشد کند، سهم زیادتری از ارزش افزوده از هر دو طریق، رشد بالاتر کارایی در اقتصاد گسترده تر و سهم مستقیم بیشتری از اپراتورها و اکوسیستم می تواند به دست آید.

 با حرکت رو به جلو، صنعت تلفن همراه به افزایش سهم خود در فعالیتهای اقتصادی و اشتغالزایی در منطقه ادامه خواهد داد. تا سال ۲۰۲۰، تخمین زده شده که اکوسیستم تلفن همراه ۱۶۱میلیارد دلار در اقتصاد منطقه مشارکت خواهد داشت؛ این درحالی است که این سهم در سال ۲۰۱۳به ارزش ۱۲۲میلیارد دلار برآورد شده بود.

 بر اساس اطلاعات سایت شرکت ارتباطات زیرساخت با وجود رشد زیاد در صنعت ارزش افزوده تلفن همراه در کشورهای حوزه خلیج فارس، انتظار آن می رود سهم نسبی این صنعت در منطقه در تولید ناخالص داخلی در طول این دوره با حدود 4/4 درصد نسبتا پایدار باقی بماند.


 

طبق رشد پیش‌بینی شده سهم تولید ناخالص داخلی طی این دوره، تعداد افراد شاغل در این صنعت رشد قابل توجهی خواهند داشت و تا سال ۲۰۲۰به 4/1 میلیون نفر می‌رسند؛ از طرفی اگر نرخ های مالیاتی در سطوح فعلی باقی بماند سهم بودجه عمومی فناوری اطلاعات و ارتباطات تا سال ۲۰۲۰به ۱۸میلیارد دلار خواهد رسید.