خرید یک میلیارد دلاری آمازون در خاورمیانه

تاریخ درج: 1395/09/09 منبع: دنیای اقتصاد
خرید یک میلیارد دلاری آمازون در خاورمیانه
سوق با معرفی سیستم تحویل کالای منحصر به خود، راه جدیدی برای دیگر شرکت‌های حوزه تجارت الکترونیک باز کرد. طبق گزارش‌ها، شرکت آمازون قرار است سایت عربی Souq.comرا با قیمت یک میلیارد دلار بخرد. سایت Souq.com که مرکز اصلی آن در دبی است، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین سایت‌های حوزه تجارت الکترونیک در خاورمیانه شناخته شده است. این معامله اگر انجام شود سود کلانی برای آمازون به همراه خواهد داشت.
 

اوایل امسال گزارش شده بود که شرکت آمازون پیشنهاد یک میلیارد دلاری برای خرید تمام امتیازات Souq.com را عنوان کرده است که برای بسیاری شوک برانگیز بود، اما دلیل اصلی اینکه شرکت آمازون حاضر به انجام چنین خرید گزافی شده این است که سایت Souq.com، زیرساخت‌های اساسی بازار را در دست دارد، که کمتر شرکتی در حال حاضر به آن دسترسی دارد. ظاهرا Souq.com، وب‌سایت برتر منطقه خاور میانه در حوزه تجارت الکتریک است و از ترکیب تجاری مشابهی با شرکت آمازون برخوردار است. جدا از اینکه این وب‌سایت، به‌عنوان یک فروشگاه برای واسطه‌های بازاری محسوب می‌شود، به‌طور مستقیم و بی واسطه نیز به‌صورت آنلاین محصولات ارائه شده را می‌فروشد. هایپر مارکت آنلاین این وب‌سایت اوایل ماه گذشته راه‌اندازی شد که محصولاتی همچون «مواد غذایی و حبوبات»، «زیبایی و بهداشتی»، «لوازم خانگی»، «ملزومات حیوانات‌خانگی» و «وسایل کودکان» را در کشورهای امارات متحده، عربستان‌سعودی، کویت و مصر عرضه می‌کند.

بعد از افزایش سرمایه 275 میلیون دلاری ابتدای سال این وب‌سایت، ارزش آن به یک میلیارد دلار رسید که این افزایش سرمایه عنوان «عظیم‌ترین تجارت حوزه الکترونیک در خاورمیانه» نام گرفت. با در دست داشتن طیف وسیعی از بازاریان و مشتریان، طبق گزارش سایت بلومبرگ، تا آخر امسال، ارزش این وب‌سایت به 20 میلیارد دلار خواهد رسید. طبق گزارش‌ها، آمار بازدید ماهانه این سایت 45 میلیون بازدید در ماه بود که تا تاریخ 25 جولای سال 2015، 50 درصد بازدید‌های ماهانه این وب‌سایت از طریق گوشی‌های موبایل انجام می‌گرفت، البته فقط 10 درصد معاملات از طریق گوشی انجام شد و این موضوع نشان می‌داد که نبود زیرساخت‌های حمایتی پرداخت الکترونیک دیجیتال می‌تواند یکی از دلایل این امر باشد که این وب‌سایت بعد از آن روی گسترش آن تمرکز کرد. وب‌سایت Souq.com با تولید زیرساخت‌های اساسی این حیطه، کار آمازون را به نوعی بسیار آسان‌تر کرده است.

«استفاده از کارت‌های اعتباری در خاور میانه چندان مرسوم نیست. این وب‌سایت با تولید و عرضه کارت‌های اعتباری از پیش ساخته شده،کار را برای مشتریان بسیار راحت تر کرده است. به عبارتی این وب‌سایت روش پرداخت انحصاری خود را دارد که با نام Payfort شناخته می‌شود.» جدای از موضوع پرداخت، حیطه دیگری که این وب‌سایت زیرساخت‌های اساسی آن را تولید کرده است،پشتیبانی وب‌سایت است. Souq.com با معرفی سیستم تحویل کالای منحصر به خود، راه جدیدی برای دیگر شرکت‌های حوزه تجارت الکترونیک باز کرد و آمازون با خرید این وب‌سایت می‌تواند تمام منافع این سیستم‌های ابتکاری را از آن خود کند. حدس و گمان‌های زیادی پیرامون میزان درآمد این وب‌سایت زده شده است، 136 میلیون دلار در سال 2014 و 270 میلیون دلار در سال 2015. با در نظر گرفتن این موضوع که این وب‌سایت در سال 2011 کار خود را از یک فروشگاه کوچک آنلاین آغاز کرد، میزان پیشرفت این شرکت طی فقط 5 سال، واقعا چشمگیر است. با تمام این تفاسیر، این یک معامله برد- برد برای آمازون است که با در نظر گرفتن رشد این وب‌سایت تا آخر امسال، به نظر نمی‌آید رقم عنوان شده برای خرید Souq.com چندان رقم بالایی باشد.